Twoje prawa w Polsce – VADEMECUM KONSUMENTA


Kupujesz jedzenie lub ubranie? Zakładasz konto w banku? Chcesz wynająć mieszkanie, samochód? Używasz telefonu? Jesteś konsumentem.
Zobacz, jakie prawa przysługują Ci w Polsce.
Jesteśmy Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dbamy o dobro konsumentów i wolny rynek. Instytucjami ukraińskimi podobnymi do naszego Urzędu są Komitet antymonopolowy Ukrainy oraz Państwowa Służba ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów. Oto najważniejsze informacje na temat podstawowych praw każdego konsumenta w naszym kraju. Także Twoich, gdyż przebywając w Polsce, korzystasz z ochrony prawnej przewidzianej dla wszystkich konsumentów. Przygotowaliśmy też kilka przydatnych zwrotów w języku polskim.

Masz te same prawa co każdy inny konsument w Polsce

Najważniejsza wiadomość – jako konsument zawierający umowę z przedsiębiorcą masz te same prawa jakie ma każdy konsument w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Prawo jest identyczne dla każdego z nas. Korzystaj z przepisów oraz wsparcia instytucji świadczących pomoc konsumentom zawsze wtedy, gdy uważasz, że przedsiębiorca naruszył Twoje prawa.

Koła ratunkowe dla konsumentów – gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej

Zaczynamy od informacji, gdzie możesz skorzystać z pomocy konsumenckiej. Trafiłeś na nieuczciwego sprzedawcę lub usługodawcę? Nie jesteś pozostawiony sam sobie. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej:

    • 801 440 220 oraz 222 66 76 76 od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. Za połączenie zapłacisz jak za rozmowę z każdym innym numerem telefonicznym, zgodnie z cennikiem Twojego operatora

Możesz również skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w przypadku zakupów od zagranicznego sprzedawcy, np. kiedy przebywając w Polsce, kupiłeś rzecz przez internet od sprzedawcy z innego kraju Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii czy Wielkiej Brytanii. Wówczas pomocą służy Europejskie Centrum Konsumenckie ECK:

    • 22 55 60 600 – dyżury prawników od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 13:00. Za połączenie zapłacisz jak za rozmowę z każdym innym numerem telefonicznym, zgodnie z cennikiem Twojego operatora.
    • ECCNET-PL@ec.europa.euinfoliniaZmiana godzin pracy infolinii konsumenckiej w języku ukraińskim

25.05.2022

 

Od 1 czerwca zmieniają się godziny pracy specjalnej infolinii konsumenckiej w języku ukraińskim.

wiarygodność sklepuJak sprawdzić wiarygodność sklepu

29.04.2022

 

Dowiedz się, jakie masz prawa podróżując i kupując w UE, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii. Zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK. Porady dostępne są w języku ukraińskim i angielskim.