Aktualności
Zmiana godzin pracy infolinii konsumenckiej w języku ukraińskim
25.05.2022
Od 1 czerwca zmieniają się godziny pracy specjalnej infolinii konsumenckiej w języku ukraińskim.
Bezpłatną pomoc prawną po ukraińsku pod numerem 801 440 220 oraz 222 66 76 76 możesz otrzymać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. Za połączenie zapłacisz jak za rozmowę z każdym innym numerem telefonicznym, zgodnie z cennikiem Twojego operatora.
Porady w języku ukraińskim możesz zasięgnąć również mailowo: uaporady@dlakonsumentow.pl
Możesz również skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w przypadku zakupów od zagranicznego sprzedawcy, np. kiedy przebywając w Polsce, kupiłeś rzecz przez internet od sprzedawcy z innego kraju Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii czy Wielkiej Brytanii. Wówczas pomocą służy Europejskie Centrum Konsumenckie ECK:
- 22 55 60 600 – dyżury prawników mówiących również po ukraińsku od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 13:00. Za połączenie zapłacisz jak za rozmowę z każdym innym numerem telefonicznym, zgodnie z cennikiem Twojego operatora.
- ECCNET-PL@ec.europa.eu
Co zawiera w sobie kosmetyk
08.04.2022
- Masz problem z rozszyfrowaniem etykiety ulubionego żelu pod prysznic lub pasty do zębów? Skorzystaj z aplikacji, która wyjaśnia funkcje składników produktów kosmetycznych.
- Kosmopedia.org – to proste i bezpłatne narzędzie, które po ściągnięciu na telefon ułatwia podejmowanie świadomych decyzji zakupowych.
- Prezes UOKiK stale monitoruje rynek i sprawdza oznakowanie kosmetyków – wyniki najnowszej kontroli już za kilkanaście dni.
Nad bezpieczeństwem i jakością produktów nieżywnościowych czuwa UOKiK oraz podległa mu Inspekcja Handlowa. Przyglądamy się, czy na rynku znajdują się produkty dobrze oznakowane, czy ich etykiety nie wprowadzają w błąd, czy nie powodują szkody dla naszego zdrowia, a do obrotu wprowadzane są legalnie. Szczególnie ważne jest, aby produkty, których używamy, i które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, włosami, paznokciami – były dla nas bezpieczne. Niedługo opublikujemy raport dotyczący kontroli kosmetyków, jednak już teraz zachęcamy cię do weryfikowania etykiet na produktach pielęgnacyjnych i świadomego ich wyboru.
Analizuj składy kosmetyków
Po co w moim kremie są przeciwutleniacze? Czy olej canola może mnie uczulić? Sprawdzaj, jakie składniki mają twoje ulubione kosmetyki oraz zweryfikuj ich funkcje. Użyj do tego internetowej wyszukiwarki lub skorzystaj z aplikacji @kosmopediaorg, którą Prezes UOKiK objął patronatem. Bezpłatnie pobierzesz ją poprzez App Store, Google Play i AppGallery. Skanując skład produktu, dowiesz się, jakie ma składniki aktywne czy bazowe, które z nich chronią go przed zepsuciem, a które nadają zapach. Zobaczysz, jakie jest ich pochodzenie – naturalne czy syntetyczne. Ponadto łatwo możesz wykluczyć w swojej pielęgnacji składniki, które cię uczulają oraz zapisać swoje ulubione składy.
PAMIĘTAJ! Wykaz składników kosmetycznych na etykiecie (tzw. INCI) czasem się zmienia. Producenci dostosowują składowe swoich preparatów do zmian w regulacjach prawnych, do postępu naukowo-technologicznego lub zwyczajnie poprawiają ich właściwości. Warto zatem co jakiś czas przeanalizować ponownie skład swojego ulubionego kremu i sprawdzić, czy spełnia on nasze oczekiwania.
UOKiK na Instagramie
@uokikgovpl – znajdziesz tu więcej informacji dotyczących kosmetyków, odzieży, eko-zakupów czy twoich praw w sieci. Zaobserwuj, lajkuj, komentuj!
Rachunki bankowe i ubezpieczenia – ważne informacje
23.03.2022
Rachunki bankowe
W związku z obecną sytuacją działające w Polsce banki wprowadziły dla przyjeżdzających oraz dotychczas przebywających w Polsce obywateli Ukrainy pewne udogodnienia. Poniżej niektóre z nich:
- większość banków zniosła opłaty za przelewy do banków w Ukrainie, jak również z Ukrainy do Polski.
- Wiele z nich zapewnia obsługę w języku ukraińskim poprzez specjalne infolinie, których numery znajdziesz na stronach internetowych banków oraz w oddziałach.
- Część z nich umożliwiła bezpłatne wpłaty i wypłaty środków w oddziałach i bankomatach.
- Wybrane banki zwolniły swoich dotychczasowych klientów pochodzących z Ukrainy z opłat za prowadzenie konta i kartę.
- Niektóre banki oferują możliwość założenia specjalnego konta z dedykowaną kartą – w zależności od instytucji wystarczy jeden z dokumentów potwierdzających tożsamość, wymienionych przez polski Urząd do Spraw Cudzoziemców, są to:
- paszport biometryczny;
- wiza krajowa (D) lub wiza Schengen (C);
- wiza z oznaczeniem D lub C lub dokument pobytowy wydany przez inne państwo Schengen;
- zezwolenie na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważna karta pobytu;
- wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej złożony na polskim przejściu granicznym;
- zgoda komendanta Straży Granicznej udzielana podczas przekraczania granicy.
Możesz być poproszony o złożenie oświadczenia, że przybyłeś do Polski po 23 lutego 2022 r., czyli po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w Ukrainie i w jej trakcie. Posiadanie numeru PESEL może ułatwić formalności.
Szczegółowe informacje na temat dostępnych ułatwień znajdziesz na stronach i w oddziałach banków.
Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
Również niektóre zakłady ubezpieczeniowe oferują osobom wjeżdżającym na teren Rzeczypospolitej Polskiej w związku z obecną sytuacją na Ukrainie darmowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (dalej jako: „OC ppm”) na okres 30 dni.
Każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny poruszający się po terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązana posiadać umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu oraz ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, a w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych za granicą obowiązek ten trwa przez cały okres pozostawania tych pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kontrola obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC ppm może zostać także przeprowadzona na terytorium RP. Jeśli podczas kontroli nie wykażesz, że posiadasz ważne ubezpieczenie OC ppm, to kontrolujący ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Szczegółowe informacje na temat dostępnych ułatwień znajdziesz na stronach i w oddziałach podanych poniżej zakładów ubezpieczeniowych:
Pozyskiwanie finansowania
Udzielanie kredytów konsumenckich w Polsce podlega szczegółowym regulacjom, zawartym m.in. w ustawie o kredycie konsumenckim – normującej kwestie takie jak maksymalne koszty udzielonego kredytu lub pożyczki. Aby uzyskać kredyt gotówkowy, wnioskodawca musi wykazać, że ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową, co może stanowić przeszkodę w uzyskaniu finansowania przez bank lub instytucję pożyczkową.
Przed udzieleniem kredytu konsumenckiego bank lub instytucja pożyczkowa powinien przedstawić Ci formularz informujący o najważniejszych warunkach kredytu m.in.: rodzaj kredytu, czas trwania umowy, całkowita kwota kredytu, stopa oprocentowania, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta, informacje o kosztach kredytu oraz informacja o prawie odstąpienia od umowy.
Alternatywne źródło finansowania stanowią lombardy, które nie muszą sprawdzać zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, gdyż zabezpieczeniem udzielonej pożyczki jest oddawany w zastaw przedmiot. Musisz jednakże pamiętać, że nie wszystkie umowy zawierane przez lombardy podlegają takim samym ograniczeniom jak kredyty konsumenckie.
Korzystając z form pozyskania finansowania w lombardzie zwróć szczególną uwagę na to jaką umowę oferuje lombard. Jeżeli nie jest ona nazwana „umową pożyczki” – unikaj jej. Szczególnie uważaj na oferowane przez niektórych przedsiębiorców „umowy przechowania” czy „umowy sprzedaży z prawem odkupu”.
Aby uniknąć nieuczciwych przedsiębiorców próbujących wykorzystać trudną sytuację, jeśli masz taką możliwość, przed oddaniem przedmiotu w zastaw w lombardzie spróbuj zweryfikować jego średnią wartość rynkową w Polsce korzystając np. z serwisów ogłoszeniowych. Najpopularniejszymi serwisami tego typu w Polsce są np. www.allegro.pl czy www.olx.pl.
Pamiętaj
Bądź ostrożny przy zawieraniu wszelkich umów i inwestowaniu pieniędzy. Powierzaj zgromadzone środki tylko sprawdzonym instytucjom. Rejestr instytucji pożyczkowych znajdziesz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, pod adresem https://rpkip.knf.gov.pl/index.html?type=RIP. Przed zawarciem umowy pożyczki poproś o podanie danych przedsiębiorcę oferującego pożyczkę i zweryfikuj, czy figuruje on w powyższym rejestrze.
W przypadku posiadania konta bankowego, karty kredytowej lub innych usług finansowych:
- Nie podawaj danych umożliwiających dostęp do Twojego konta. W szczególności chroń: login, hasło, numer karty kredytowej wraz z kodem CVC/CVV).
- PRACOWNICY BANKÓW NIGDY NIE PROSZĄ O PODANIE LOGINU ORAZ HASŁA DO KONTA.
- Jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni i przedstawi się jako pracownik banku, uważaj. Przestępcy często się pod nich podszywają.
- Poproś o nazwę banku i rozłącz się. Nie oddzwaniaj na numery podane przez takie osoby, ani nie korzystaj z wysłanych do Ciebie z linków.
- Sprawdź w internecie numer infolinii i zadzwoń do banku.
- 801 440 220 oraz 22 290 89 16 od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. Za połączenie zapłacisz jak za rozmowę z każdym innym numerem telefonicznym, zgodnie z cennikiem Twojego operatora. Porady udzielane są również w języku ukraińskim.
- uaporady@dlakonsumentow.pl
Sprawy związane z pobytem, ogólne informacje na temat wymaganych dokumentów związanych z pracą, nauką w Polsce:
- Urząd do Spraw Cudzoziemców – specjalna infolinia: +48 47 721 75 75.
Światowy Dzień Konsumenta dla Ukraińców
15.03.2022
- „Wszyscy jesteśmy konsumentami” – pod takim hasłem obchodzimy w tym roku Światowy Dzień Konsumenta.
- Konsumentami są także uchodźcy z Ukrainy – specjalnie dla nich UOKiK oraz 6 innych instytucji przygotowały przydatne informacje, które ułatwią zakupy, podróżowanie i korzystanie z usług.
- UOKiK uruchomił też bezpłatne porady konsumenckie po ukraińsku pod nr tel. 801 440 220, 22 290 89 16 oraz e-mailem: uaporady@dlakonsumentow.pl.
Co roku 15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta na pamiątkę wystąpienia prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego sprzed 60 lat. Ogłosił on wówczas, że wszyscy jesteśmy konsumentami i sformułował cztery podstawowe prawa każdego z nas: do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa i do reprezentacji.
– W tym roku Światowy Dzień Konsumenta nabrał nowego, szczególnego wymiaru. W związku z wojną w Ukrainie do Polski napływają uchodźcy. Są oni takimi samymi konsumentami jak każdy z nas, robiąc zakupy, zawierając umowę na telefon czy internet, wypłacając pieniądze z banku czy korzystając z różnych usług. Mają przy tym – tak samo jak polscy konsumenci – prawo do rzetelnej informacji, wyboru najkorzystniejszej oferty, bezpiecznego kupowania, a w przypadku sporu z przedsiębiorcą – prawo do bezpłatnej pomocy prawnej – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Tu znajdziesz pomoc po ukraińsku
Z myślą o naszych ukraińskich gościach UOKiK rozpoczął bezpłatne porady konsumenckie w języku ukraińskim, zarówno telefoniczne, jak i mailowe. Kupiłeś buty i po pewnym czasie okazało się, że odpada podeszwa? Zawarłeś umowę przez internet i chciałbyś z niej zrezygnować? Operator telefoniczny nie poinformował cię o dodatkowych opłatach? Zastanawiasz się, czy warunki oferowanej pożyczki są uczciwe? Aby uzyskać bezpłatną poradę prawną zadzwoń pod numer infolinii konsumenckiej: 801 440 220 lub 22 290 89 16 (od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, koszt połączenia wg cennika twojego operatora) albo napisz e-maila na adres: uaporady@dlakonsumentow.pl. W tym drugim przypadku możesz poprosić o pomoc w napisaniu reklamacji czy odstąpienia od umowy po polsku, a także wysłać do przeanalizowania umowę, którą masz podpisać.
Kompendium wiedzy dla uchodźców
UOKiK oraz 6 innych instytucji: Europejskie Centrum Konsumenckie, Komisja Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Ochrony Danych Osobowych i Urząd Transportu Kolejowego przygotowały przydatne informacje dla gości z Ukrainy. Liczymy na to, że ułatwią one uchodźcom robienie zakupów, podróżowanie oraz korzystanie z usług w Polsce, a także innych krajach Unii Europejskiej. To bardzo ważne, ponieważ konsumenci w UE chronieni są na podstawie innych przepisów niż w Ukrainie, dlatego chcemy przybliżyć przybyszom z Ukrainy najważniejsze zagadnienia w praktyczny sposób.
W poradniku „Twoje prawa w Polsce – VADEMECUM KONSUMENTA” opracowanym w języku ukraińskim UOKiK skupił się na podstawowych prawach konsumenckich. Goście z Ukrainy dowiedzą się z niego m.in.:
- gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej,
- co zrobić, gdy kupiony produkt okazał się wadliwy,
- jakie zasady obowiązują przy zakupach w sklepach stacjonarnych, a jakie – w internetowych,
- jak bezpiecznie kupować w sieci.
Wejdź także na strony naszych partnerów z innych instytucji:
Europejskie Centrum Konsumenckie: Jeśli planujesz wyjechać z Polski do innego kraju, zapoznaj się z podstawowymi informacjami w zakresie praw konsumenta podczas podróży po UE, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii
Komisja Nadzoru Finansowego: Informacje na temat ubezpieczycieli i banków – wyszukiwarka podmiotów
Rzecznik Finansowy: Poznaj swoje prawa związane z korzystaniem z produktów finansowych i ubezpieczeniowych oraz zobacz jak może Ci pomóc Rzecznik Finansowy
Urząd Komunikacji Elektronicznej: Porady, jak korzystać z usług operatorów telekomunikacyjnych
Urząd Ochrony Danych Osobowych: Jak chronić dane osobowe i prywatność oraz jak bezpiecznie poruszać się w internecie
Urząd Transportu Kolejowego: Informacje na temat możliwości bezpłatnego podróżowania koleją. Dowiedz się też, jakie masz prawa jako pasażer
A jeśli szukasz noclegu, pomocy humanitarnej, transportu i szeroko rozumianego wsparcia wejdź na stronę pomagamukrainie.gov.pl
Weryfikuj zbiórki na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie
07.03.2022
- Do UOKiK dotarła skarga konsumenta na podwójne przewalutowanie wpłaty na pomoc ukraińskim ofiarom rosyjskiej agresji wojskowej.
- Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające i wystąpił do pośredników płatności: spółki Pay Pal oraz właściciela serwisu Facebook – spółki Meta.
- Sprawdzimy, czy konsumenci są wystarczająco informowani o zasadach dokonywania płatności i przewalutowania.
– Zachęcam do niesienia pomocy ofiarom i uchodźcom wojny w Ukrainie. Wszystkie informacje o tym, co możemy zrobić dla obywateli Ukrainy znajdują się na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl. Jeśli decydujemy się na wsparcie finansowe, to sprawdźmy dokładnie cel zbiórki i jej zasady. Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy na niezweryfikowane akcje charytatywne, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się pod nie podszywać oszuści. Apeluję też do pośredników płatności, by konsument, który chce finansować pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie ponosił dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów takiego działania – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdza zasady pobierania płatności od osób, które chcą pomóc ukraińskim ofiarom rosyjskiej agresji wojskowej. Te działania mają związek ze skargą konsumenta, który, chcąc pomóc, wpłacił pieniądze na jedną ze zbiórek udostępnionych na portalu Facebook przez organizację charytatywną. Jak twierdzi, nie miał świadomości, że jego konto zostanie pomniejszone nie tylko o kwotę przekazaną w ramach zbiórki, ale także o koszt podwójnego przewalutowania tych środków: ze złotych na dolary, a następnie z dolarów na euro.
Prezes Urzędu wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i objął nim spółki: Pay Pal Europe z Luksemburga oraz Meta Platforms z Irlandii (właściciel portalu Facebook). Jest to wstępny etap analizy sprawy, którego celem jest ustalenie, czy konsumenci wpłacający pieniądze na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie są prawidłowo informowani o kilkukrotnym przewalutowaniu ich środków, co skutkuje pobraniem z konta wyższych kwot niż kwoty przekazywane na rzecz organizacji charytatywnych.
- Wspierasz uchodźców z Ukrainy? Możesz zapewnić schronienie, wsparcie finansowe lub rzeczowe? Wejdź na stronę pomagamukrainie.gov.pl i zobacz, jak możesz pomóc.
- Weryfikuj zbiórki, czytaj regulaminy pośredników płatności.
- Nie klikaj w linki otrzymane smsem namawiające do wpłaty, nie ufaj wiadomościom e-mail rzekomo od obywateli Ukrainy, którzy proszą o przekaz pieniężny.
- Wpłacaj pieniądze oficjalnie działającym organizacjom charytatywnym, a nie na indywidualne konta.
Pomagaj świadomie
04.03.2022
W obliczu wojny Ukraina potrzebuje pomocy. Chętnych do udzielenia wsparcia finansowego poszkodowanym w obliczu konfliktu ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami i próbami wyłudzenia pieniędzy.
Wspierasz uchodźców z Ukrainy? Możesz zapewnić schronienie, wsparcie finansowe lub rzeczowe? Wejdź na pomagamukrainie.gov.pl i zobacz, jak możesz pomóc.
Konsumencie, kupuj świadomie
03.03.2022
- Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do polskich przedsiębiorców i konsumentów o solidarne zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę.
- Konsumencie, kupuj świadomie: zwracaj uwagę na kody kreskowe: 460-469 (wyprodukowano w Federacji Rosyjskiej), 481 (wyprodukowano na Białorusi).
Trwa agresja Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę. USA, UE i poszczególne państwa nakładają sankcje na agresora. Także polscy przedsiębiorcy i konsumenci mogą wesprzeć te działania i uderzyć w ekonomiczne interesy Rosji i Białorusi. Wiele sieci handlowych już wycofało ze swojej oferty towary pochodzenia rosyjskiego. Przykładowo jako jedne z pierwszych na taki krok zdecydowały się Aldi, Carrefour, Netto, Rossmann i Stokrotka. Natomiast jako konsumenci możemy świadomie omijać na sklepowych półkach produkty wyprodukowane w tych krajach.
– Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Konsumencie, informację, skąd pochodzi dany produkt, znajdziesz na jego kodzie kreskowym. W przypadku wyprodukowanych w Federacji Rosyjskiej zaczyna się on cyframi 46, natomiast produkty z Białorusi mają kody z początkiem 481.